X
شنبه, ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۴۲ ۱۳
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   اطلاعیه ها  
چچ
تحقق رونق تولید در مجتمع آلومینای ایران

اطلاعیه

تحقق رونق تولید در مجتمع آلومینای ایران

مجتمع صنعتی آلومینای جاجرم باسابقه درخشان خود در بخش‌های مختلف از جمله تولید بخشی از آلومینای کشور و اشتغال بالا و ... توانسته تا به امروز نقش مؤثری در توسعه و پیشرفت کشور و خراسان شمالی ایفا کند.

به گزارش اترک، مجتمع آلومینای ایران به‌عنوان تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور، هم اینک یک‌پنجم نیاز داخلی را تأمین می‌کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می‌شود.

باتوجه‌به اینکه شرکت آلومینای ایران تنها تولیدکننده آلومینا در سطح کشور است، وظیفه سنگین تأمین خوراک کارخانجات آلومینیوم داخل کشور را در مواقع بحرانی به دوش می‌کشد.

آلومینای تولید شده در مجتمع آلومینای ایران به‌عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می‌رسد.

این مجتمع که در سال ۱۳80 به بهره‌برداری رسیده در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است.

این مجموعه از جمله کارخانجات قدیمی و معدود استان خراسان شمالی در عرصه صنعت است که به‌تنهایی توانسته بار بسیاری از کمبودها در حوزه آلومینیوم کشور را به دوش بکشد و نیازهای بخش عظیمی از صنایع را با تولید آلومینا، هیدرات آلومینا و آلفای آلومینا و فلز آلومینیوم رفع کند.

شرکت آلومینای ایران در چهار سال اخیر با اشتغال بیش از 10 هزار و 500 نفر که بیش از 3 هزار و 500 نفر مستقیم به‌صورت 2 هزار و 100 نفر در داخل فنس کارخانجات و 1500 نفر در حوزه پیمانکاری‌های معادن و 7 هزار نفر غیرمستقیم، سهم به سزایی در زدودن غبار محرومیت از منطقه داشته است. به‌طوری‌که رونق اقتصادی حاصل از این اشتغال‌زایی یکی از ثمرات عملکرد چهارساله این شرکت در راستای مسئولیت‌های اجتماعی است.

حضور و فعالیت شرکت‌هایی نظیر آلومینا که تنها تولیدکننده محصولات استراتژیکی چون آلومینا به‌عنوان ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم می‌باشد، برای کشور یک فرصت مغتنم و یک پدیده دلگرم‌کننده و ثبات‌بخش است. این شرکت توانسته است باتکیه‌بر دانش بومی کارکنان و تجارب صاحب‌نظران کشور بر مشکلات عدیده‌ای که فراروی صنعت کشور به‌خصوص شرکت آلومینا قرار گرفته است فائق آمده و حیات پایدار توأم با رشد و بالندگی خود را ادامه دهد.

در همین رابطه و به دلیل نقش مهمی که این مجموعه صنعتی عظیم در کشور و استان دارد، گفتگویی با مهندس تورج زارع، مدیرعامل مجتمع آلومینای جاجرم داشته‌ایم.

به گفته مهندس تورج زارع، خراسان شمالی در بخش‌های متعدد پتانسیل‌های بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد که از جمله آن می‌توان به بحث توسعه راه‌ها، گردشگری، فضای بومی و حتی آلومینیوم و صنایع بعد از آن اشاره کرد.

در این میان مجتمع صنعتی آلومینای جاجرم تنها صنعت در تولیدات آلومینای کشور است که ازاین‌جهت یک فرصت بسیار ارزشمند و ویژه در کشور بوده به‌طوری‌که برای خود شرکت‌های تولیدی فلز آلومینیوم نیز از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به نیازمندی بیش از یک‌میلیون‌تنی کشور به پودر آلومینا، خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان تولید سالیانه این مجتمع حدود ۲۴۰ هزار تن است که به‌عنوان تنها تولیدکننده آلومینا در کشور بیش از یک‌پنجم نیاز کشور را به این محصول استراتژیک مرتفع می‌کند.

زارع با اشاره به اهمیت بالای محصول تولید شده در آلومینای جاجرم برای کشور، اظهار داشت: از اهمیت این محصول همین بس که قدرت چانه‌زنی در مذاکرات جهانی را بالا برده چرا که نیاز کشور را تا حدود زیادی برطرف کرده و بر همین اساس معمولاً در مواقع بحرانی جهانی به شرکت‌هایی که خوراک ندارند برای جلوگیری از آسیب کمک شایانی می‌کنیم.

وی از صنعت آلومینیوم به‌عنوان یک صنعت مستمر و استراتژیک در حوزه مبادلات جهانی و کشور یادکرد و گفت: فلز آلومینیوم به‌عنوان یک فلز پایه‌ای در دنیا مطرح است به‌طوری‌که بعد از فولاد، آلومینیوم یک فلز ویژه و در واقع نشان‌دهنده رشد کشور است.

وی با بیان اینکه اگر آلومینا نداشته باشیم که در دیگ‌ها مورداستفاده قرار دهیم میلیاردها تومان خسارت به‌خاطر خاموش شدن دیگ‌ها متحمل می‌شویم، اظهار داشت: مجتمع صنعتی آلومینا هم در جاجرم معادن دارد و هم در استان‌های دیگر کار می‌کند و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور ما تا حدودی از جهت بوکسیت که ماده معدنی آلومینیوم است غنی نیست، اظهار داشت: به‌اندازه کافی هم اکتشافات انجام نشده است اما باید گفت که در چند سال خدمت در این مجتمع، اکتشافات زیادی انجام شد و براین‌اساس در حدود پنج برابر حفاری‌های اکتشافی را افزایش دادیم و ذخایر را از حدود 6 میلیون تن در جاجرم به ۳۰ میلیون تن ذخیره رساندیم که ۳۰ سال ذخیره جاجرم را می‌تواند تأمین کند که نشان از مزیت معدن‌کاری و معدن‌کاران متخصص این مجتمع است.

مهندس زارع یکی از مزیت‌های مهم در تولید آلومینا را در دانش موجود در آن دانست و گفت: دانش موجود برای تولید این محصول در دنیا، بسیار خاص است ولی تخصص بالای تیم کاری مجتمع باعث شد یاد بگیریم با بوکسیت‌های خیلی کم‌عیار کار کنیم درحالی‌که هیچ جایی در دنیا با این کیفیت بوکسیت کار نمی‌کنند ولی این تخصص را تیم ما دارد که با بوکسیت‌های خیلی کم‌عیار کار کند.

وی با اشاره به راه‌اندازی فاز اول افزایش ظرفیت مجتمع گفت: بااین‌وجود، این کارخانه پتانسیل زیادی برای توسعه دارد به‌طوری‌که به اعتقاد من می‌توانیم دوبرابر ظرفیت کنونی تولید داشته باشیم.

در حال حاضر حرکت‌هایی به سمت افزایش ظرفیت تولید صورت‌گرفته است. هم اینک در این مجتمع نوعی بوکسیت خیلی کم‌عیار به نام بوکسیت شیلی داریم که نمی‌توانیم در فرایند تولید استفاده کنیم این در حالی است که ذخیره مناسبی از این نوع محصول به میزان حدود ۷۰ میلیون تن داریم.

بر همین اساس با شرکت‌های چینی همکاری مشترکی داریم تا بتوانیم فراوری این نوع بوکسیت را به روش سینترینگ انجام دهیم.

در حال حاضر در دنیا به سه روش سینترینگ، بایر و بایر سینترینگ آلومینا تهیه می‌شود.

به گفته مهندس زارع روش مورداستفاده در این مجتمع به‌صورت بایر است که مجتمع آلومینای ایران در این روش در دنیا حرفه‌ای عمل می‌کند. بااین‌وجود در روش سینترینگ نیز به دو دلیل اساسی دنبال فراهم‌سازی و ایجاد فرایندهای لازم متناسب با شرایط موجود در کشور هستیم.

وی به تشریح این دلایل پرداخت و افزود: کشور ما منبع عظیم انرژی است و در اینکه ما پتانسیل بالایی از انواع مختلف انرژی اعم از گاز و برق و ... در کشورمان داریم، منبع مهمی از گاز جهانی هستیم و رتبه خوبی هم در نفت داریم شکی نیست ولی اگر سرمایه‌گذاری خوبی صورت گیرد در بحث تأمین انرژی موردنیاز هم وضعیت خوبی خواهیم داشت.

روش سینترینگ روش انرژی بری است که می‌تواند هر نوع بوکسیت حتی بوکسیت کم‌عیار که ما در کشورمان فراوان داریم در این روش مورداستفاده قرار گیرد که این سینترینگ می‌تواند راه نجات بسیار خوبی برای تأمین آلومینای کشورمان شود.

در حال حاضر سالانه بیش از یک میلیون تن در سال با حدود 600 میلیون دلار واردات در کشور صورت می‌گیرد که اگر به همت متخصصان این مجتمع در داخل کشورمان تأمین شود می‌تواند اقتصاد نسبتاً بزرگی را در کشور ما حاکم کند.

در حال حاضر چهار شرکت بزرگ در کشور داریم که از آلومینا استفاده می‌کنند و حدود 50 شرکت هم از محصولات تولیدی مجتمع آلومینا و محصولات میانی این مجتمع به نام هیدرات و آلفای آلومینا را مصرف می‌کنند و خوراک لازم برای تولید شوینده‌ها را نیز تأمین می‌کنند و در بخشی از نسوزها، داروسازی و صنایع مختلف نیز آلومینا کاربرد زیادی دارد که خوشبختانه مجتمع آلومینا تأمین‌کننده این بخش نیز است.

مهندس زارع یادآور شد: هم اینک تیم متخصص این مجتمع بر روی ماده کندسوز کننده کار می‌کنند که پروژه مربوط به آن بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ماده‌ای کندسوز کننده ماده‌ای است که تمام آن هم اینک به کشور وارد می‌شود و در سال بیش از ۳۰ هزار تن در کشور به‌ویژه در صنایع نفت و برق مصرف می‌شود و در هرجایی که احتمال آتش‌سوزی وجود دارد کاربرد بالایی خواهد داشت که به گفته مهندس زارع تا پایان سال این بخش در مجتمع آلومینا راه‌اندازی خواهد شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 9.7562066713969
Query time: 8.9381794929504